1917/564
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Metallampet”. Et par væglamper af patineret messing, skærme med indvendig hvid lakering. Udført hos Louis Poulsen. 1940–50'erne. L. 33. (2)
Litteratur: "LP-nyt; august 1944 s. 297.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bagplader af hvidt plast medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud