Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“Et Bryggers”. En Pige stænker Vand paa en lille Dreng, der staar udenfor Døren og rækker Tunge, Refnæs. Sign. Carl Bloch 1854. Olie på lærred. 35×34. Samtidig ramme.
Rikard Magnussens fortegnelse over Carl Blochs malerier nr. 27 under 1855.
Udstillet: Charlottenborg 1855 nr. 13.
Litteratur: Rikard Magnussen, “Carl Bloch”, 1931, afb. s. 25.
Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013