2137/​978

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

“Manilla”. Et par kurvestole af bambus og flet. Udført hos Horsnæs Møbler. (2)

Litteratur: Mobilia nr. 103, februar 1964.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og tørhed. Noget flet løs.

Moderne kunst og design, 14. september 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK