2137/978
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
“Manilla”. Et par kurvestole af bambus og flet. Udført hos Horsnæs Møbler. (2)
Litteratur: Mobilia nr. 103, februar 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og tørhed. Noget flet løs.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag