Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af Johanne Maria Mylius, f. Heitmann (1744–1773) med høj frisure med kniplingsmantille, sort snor om halsen, smykke i øret, blomstret saloppe med hætte med kniplingskant. Gift med Johan Jacob Mylius til Lindved, vicelandsdommer, kancelliråd i 1770. Usigneret. Ca. 1770. Olie på lærred monteret på træ. 61×43. Oval.
Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 94, afb. bind II s. 78.
Litteratur: Illustreret Tidende, artikel om Rønningesøgaard, 1912–13, s. 46. “Danske Slotte og Herregaarde”, bind 3, 1923, afb. s. 207 (ses nederst på væggen til højre). Danmarks Adels Aarbog 1956.
Proveniens: Stamhuset Rønningesøgaard (brandmærket således på bagsiden). Winkel & Magnussen auktion 99, 1931 nr. 82, afb. s. 24 (solgt af Mylius-Benzon). Winkel & Magnussen auktion 165, 1934 nr. 86, afb. s. 29. Winkel & Magnussen auktion 182, 1935 nr. 78, afb. s. 29. Winkel & Magnussen auktion 241, 1938 nr. 106, afb. s. 33, her købt a direktør Als. Bruun Rasmussen auktion 831, 2012 nr. 104, afb. s. 96.
Mindre trykmærke fra tidlgere blændramme. Krakeleringer. Mindre reotucheringer. Enkelte minimale afskalninger.