Simon Simonsen (efter Carl Bloch) (f. München 1841, d. København 1928)
“Et Maaltid”. Interiør med bondekone, der serverer suppe til børnene. Sign. S. Simonsen 1863. Olie på lærred. 36×29.
Carl Blochs original er dateret 1859.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 2. oktober 2017