Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)
Udsigt over et marklandskab nær et skovbryn. Sign. J.S. Olie på lærred monteret på plade. 14×27.
Proveniens: Bagermester Reinh. van Hauens Samling med samlermærker 1930.
På bagsiden af pladen betegnet: Prøve, Malet fra Kalk i Viborg Domkirke.
Mindre retouchering ved øvre kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
31 bud