“Chr. d. 4de opdager et falskt Document”. Usigneret. Dat. 1846. Verso betegnet Eckersberg 1846 no 509. Bly og lavering på papir. Bladstørrelse 19,5×15.
Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr. 509. Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.
Malerier og tegninger, 28. februar 2017