2143/​175

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Harpespillende kvinde i antikke gevandter. Sign. Elisabeth Jerichau. Bly på præpareret papir. Bladstørrelse 27×27. Uindrammet.

Elisabeth Jerichau Baumann stammede fra Polen, men familien flygtede til Tyskland, og hun fik sin uddannelse i Düsseldorf. Elisabeth Jerichau Baumann følte sig livet igennem ganske særligt knyttet til Italien og den italienske motivkreds. Allerede som ung malerinde drømte hun om at rejse sydpå. I 1845–46 blev drømmen til virkelighed, og den 26-årige malerinde rejste til Italien ved hjælp af penge, hun havde tjent på salg af sine malerier. I Rom mødte hun den danske billedhugger Jens Adolf Jerichau, som hun giftede sig med i 1846, og i 1849 flyttede ægteparret til København. Sammen fik de 9 børn, men det hindrede hende ikke i at male eller at foretage mange udenlandsrejser til bl.a. Nordafrika, Tyrkiet og til deres fælles atelier i Rom.

Elisabeth Jerichau Baumann var en af de mest produktive kvindelige malere på 1800-tallets danske og internationale kunstscene, og hun evnede en bred vifte af genrer, således også figurmaleriet i den store skala, en type maleri, som ellers var forbeholdt de mandlige malere. Hun spændte fra meget eksotiske motiver, oplevet og foreviget på de mange rejser, til udpræget nationale skildringer. Netop hendes danske malerier var vellidte herhjemme, hvor stemningen i samfundet var nationalt præget, og også kunstlivet dyrkede det danske. Hun var angiveligt den første europæiske kvinde, der fik lov at male fra haremmer i Tyrkiet og Egypten.

Mindre misfarvninger. Enkelte mindre ridser, folder samt minimalt overfladisk papirtab ved kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

16 bud

(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK