2434/851
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Lufthavnsstol”. Et sæt på seks lufthavnsstole med stel og sider af forkromet stål. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Model AP 38. Formgivet 1958. Udført hos AP Stolen. (6)
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1959. Litteratur: Mobilia nr. 47–48, juni-juli 1959, s. 27–33. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 96.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Porøst skum. Defekt skind.
Vurdering
1163226 |