Anton Rooskens (f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976)
“Story Teller”, opus No. 321. Sign. Rooskens 69 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 65×80
Proveniens: Bredgade Kunsthandel, København. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019