1821/​899

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-Hat”. Fem væglampetter af hvidlakeret metal, indersider med rosa lakering. Justérbar skærm og trykknapafbryder. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 30. (5)

Almindelig brugsslitage, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle mindre buler.

Moderne kunst og design, 22. maj 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK