1821/899
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Hat”. Fem væglampetter af hvidlakeret metal, indersider med rosa lakering. Justérbar skærm og trykknapafbryder. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 30. (5)
Almindelig brugsslitage, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle mindre buler.
Moderne kunst og design, 22. maj 2018
Vurdering
Hammerslag