905/​24

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Piazza Marina i Palermo. Til højre kirken S. Maria della Catena”. Sign. M. R. Palermo 1840. Olie på papir monteret på lærred. 31×48.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. M. 179. Studie til nr. M. 215 “Folkeliv ved havnen i Palermo” fra 1844 på Thorvaldsen Museum (inv. nr. B287).

Udstillet: Charlottenborg, “Udstilling af dansk Kunst fra Italien”, 1909 nr. 321. Kunstforeningen, “Arbejder af M. Rørbye”, 1930 nr. 9.

Litteratur: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 110 (ikke udstillet).

Proveniens: Kunstnerens hustru Rose Rørbye (1810–1859), dennes dødsboauktion 1860 nr. 8. Her erhvervet af apoteker Alfred Benzon, dennes søn, apoteker Otto Benzon (1905, 1909), hans enke Ellen Benzon (1930). Bruun Rasmussen auktion 201, 1966 nr. 185, afb. s. 47. Bruun Rasmussen auktion 481, 15. januar 1986, nr. 144, afb. Dansk privatsamling.

Rørbye nævner nærværende maleri flere gange i sin rejsedagbog fra hans anden Italiensrejse 1839–1841, fra han påbegynder maleriet d. 4. september 1840 til han afslutter det d. 13. september.

Rettelse: Olie på papir monteret på lærred.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK