Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Cirkulær skål af stentøj. Delvist dekoreret med celadonglasur, øverste kant med mørkebrun glasur. Sign. monogram for hhv. Gertrud Vasegaard og Myre Vasegaard. Unik. H. 8,3. Diam. 28.
Proveniens: Gunnar Silverbergs samling. Erhvervet direkte fra Gertrud Vasegaard, cirka 1970.
Øverste kant med 3 cm. vertikal hårrevne og umiddelbart ved siden af et 1,2 cm. afslag.
Moderne kunst og design, 23. april 2019