2418/944
Cirkulært udtræksbord af palisander, to tillægsplader med sarg, heraf en sammenklappelig. Model 38. Udført hos Brande Møbelindustri. 1960'erne. H. 72. Diam. 120. Udtrukket L. 220. (3)
Litteratur: Mobilia no. 104, 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Vandskjolder. Stødmærker. Bordplade med finérskade.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag