1838/1007
“Boomerang”. Et sæt på seks spisebordsstole med stel af teak. Sæde betrukket med grøn uld. Model 370. Udført hos Slagelse Møbelværk. (6)
Litteratur: Bygge og Bo, December 1962, side 7.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hakker. Betræk med pletter, smuds og defekter. Et sæde løst med finérafslag på undersiden.
Moderne kunst og design, 18. september 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud