1838/​1007

Alfred Christensen

“Boomerang”. Et sæt på seks spisebordsstole med stel af teak. Sæde betrukket med grøn uld. Model 370. Udført hos Slagelse Møbelværk. (6)

Litteratur: Bygge og Bo, December 1962, side 7.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hakker. Betræk med pletter, smuds og defekter. Et sæde løst med finérafslag på undersiden.

Moderne kunst og design, 18. september 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

12 bud

4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK