Usædvanlig stort signeret Nain paladstæppe, Iran. Klassisk medaljondesing på rød bund omgivet af bred hovedbort. Knyttet på bestilling. 20. årh.s anden halvdel. 1137×782(ca. 89 m2).
Proveniens: Sjællandsk herregård. Ifølge traditionen blev tæppet knyttet til og anvendt ved kong Muhammed Reza Shahan Shah's reception i Persepolis, Iran 1971, hvor man fejrede 2500 året for det persiske rige.(Achaimenidiske dynasty fra kong Kyros den store, 558–530 f.Kr. og frem til Pahlavi dynastiet ved kong Muhammed Reza Shahan Shan, 1925–1979). Det tog 12 knyttere adskillige år at færdiggøre tæppet.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020