Andreas Hunæus (f. Kolding 1814, d. København 1866)
Portræt af professor Erik Svitzer, læge og anatom (1792–1866), i mørk jakke. Usigneret. Betegnet på blændrammen Hunæus. Olie på lærred. 26×21.
Nærværende portræt synes at være studiet til et færdigt værk, solgt på Bruun Rasmussen auktion 815, kat. nr. 85.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020