845/​120

I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2013.

“Sommernat under den grønlandske Kyst circa Aar 1000”. Erik den Røde og hans besætning om bord på et vikingeskib i høj sø, i forgrunden baskende hvalhaler. Sign. I. E. C. Rasmussen 1875. Olie på lærred monteret på træ. 105×168.

Udstillet: Charlottenborg 1876 nr. 234.

Islandske Erik Den Røde kom første gang til Grønland i 982, og det var ham, som døbte landet Grønland. Han havde sejlet sit vikingeskib sønden om Kap Farvel og opdaget de grønne sydgrønlandske fjorde. Landet var stort set ukendt i den europæiske verden, og Erik Den Røde ville gerne lokke andre islændinge til at immigrere dertil sammen med ham.

Erik Den Røde var dømt fredløs i Island efter drab og skulle forlade landet i mindst tre år. I 985 sejlede han med 25 andre skibe til Grønland for at bosætte sig. Kun halvdelen af dem nåede frem, men de ombordværende slog sig ned og byggede gårde i hvad de kaldte Østerbygden.

Erik Den Røde og hans familie slog sig ned på Brattahlid, det nuværende Qassiarsuk lige over for landingsbanen i Narsarsuaq i Sydgrønland.

Malerier og skulpturer, 26. november 2013

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK