1739/49
Vilhelm Pacht (f. København 1843, d. Holte 1912)
En rygvendt nøgen kvinde ved søens bred. Sign. Vilh. Pacht 1904. Olie på malepap. 63×44,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
Vurdering
Hammerslag