2439/​1

C. W. Eckersberg, skole, 19.årh.s første halvdel

Siddende model. Florentine. 1841. Usigneret. Olie på lærred. 55×43.

I 1839 indførte C. W. Eckersberg sin berømte sommerundervisning for sine elever, hvor de for første gang kunne tegne og male efter nøgen kvindelig model. På modelseancerne i 1840 og 1841 hed én af modellerne Florentine, som Eckersberg har udført nogle meget smukke og sensuelle værker efter. I juli 1841 begyndte hun en ny modelseance og den første stilling kendes fra et signeret og dateret maleri af Ludvig August Smith (1820–1906). Modellens positur og draperi på Smiths maleri er stort set identisk med modellen på nærværende maleri, som således må stamme fra samme modelseance. Her deltog foruden Smith, Carl Dahl (1812–1865), Hans Jørgen Hammer (1815–1882) og brødrene Sally (1815–1886) og Nathan (1820–1846) Henriques. Det må således med stor sandsynlighed være én af disse malere, der er ophavnsmand til dette maleri.

Eckersberg arbejdede ikke selv efter denne stilling.

Litteratur: “Den nøgne Guldalder. Modelbilleder. C. W. Eckersberg og hans elever”, Den Hirschsprungske Samling, 1994. I bogen kan ses flere værker fra modelseancerne med Florentine.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 908, 2022 nr. 63.

Krakeleringer af varierende størrelse samt enkelte mindre reparationer og områder med spor af forrensning. Enkelte minimale nålehuller samt langs blændrammens kant. Behov for let opstramning.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

853005 14.000 DKK