Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Pan på firkantet plint”, 1919. Sign. Johannes C. Bjerg, stemplet Expl. 1 og Nic. O. Schmidt Broncestøber. patineret bronze. H. 51.
Litteratur: Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs skulpturer, www.johannesbjerg.com, registreret under statuetter, år 1919. Udstillet (version): “Grønningen”, Udstilling i Aarhusforeningen Moderne Kunst, Aarhus, 1919, kat. nr. 54.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021