1317/801
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den røde stol”. Et par sidestole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med sømbeslået rødt skind. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, København. (2)
Omfattende brugsslitage, herunder skind med store huller, ridser, mærker og pletter.
Moderne kunst og design, 23. april 2013
Vurdering
Hammerslag
30 bud