Jens Peter Lund (f. 1821, d. 1871)
Et par prospekter fra Norge, 1848; Parti fra Nærøydalen samt et Parti af Lærdalsøren. Begge sign. og dateret 18–19-21–8-48 & 13–8-48. Bly/bly og tusch på papir. Bladstørrelse ca. 27,5×37. Uindrammede. (2)
Begge monterede på støttepapir. Papir er gulnet. Foxingpletter.
Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020
15 bud