2436/919
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Daybed med medestel af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet ternet uld. Model 4311. Designed 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 195. D. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag