Karel van Mander III, stil, 17. årh.
Portræt af Christian IV med sort hat med strudsefjer. Forneden inskription: “Christian 4 Friderici 2 Sohn regieret 60 Jahr Starb Zu Copenhagen 1648 begraben in Rodtschildt alt 75 Jahr” Christian IV søn af Frederik II døde i København 1648 begravet i Roskilde 75 år gammel). Usigneret. Olie på træ. 28×21. Samtidig udskåret ramme.
Malerier & tegninger, 31. maj 2016