Rubin, smaragd- og similisten smykkesæt af sølv bestående af et par ørestikker hver prydet med en oval facetslebet rubin og en faceteret rubindråbe, to oval facetslebne smaragder, tre smaragdperler og talrige facetslebne similisten, samt et vedhæng prydet med fire oval facetslebne rubiner og tre faceterede rubindråber, seks oval facetslebne smaragder og ni smaragdperler og talrige facetslebne similisten. Ørestikker B. 8–26 mm. L. 7 cm. Vedhæng B. 4,5 cm. L. ink. øsken 8,5 cm. (3)
Æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En ørestik mangler bagmekanik.
Smykker og Fashion, 3. april 2024