Lommeur med spindelgang, antagelig lavet i Holland eller Schweiz til det engelske marked, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal samt datovisning, forgyldt værk signeret J. May London, serienr. 3456. Glat indre kasse med engelske lødighedsstempler, årsbogstav for London 1783, mestermærke JC samt serienr. 3456. Ydre kasse drevet med sceneri. Vægt i alt 101 g. Kassediam. 39/48 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive let falmet. Stamme/kasse montering med reparation. Kædering af metal senere. Indre kasse bulet.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
15 bud