2149/​9023

Lommeur med spindelgang, antagelig lavet i Holland eller Schweiz til det engelske marked, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal samt datovisning, forgyldt værk signeret J. May London, serienr. 3456. Glat indre kasse med engelske lødighedsstempler, årsbogstav for London 1783, mestermærke JC samt serienr. 3456. Ydre kasse drevet med sceneri. Vægt i alt 101 g. Kassediam. 39/48 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive let falmet. Stamme/kasse montering med reparation. Kædering af metal senere. Indre kasse bulet.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

15 bud

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK