Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Studie af andefugle. Usigneret. Dateret med stedbetegnelse “Husavik 25/10 1913 Gr. Nr. 64 / Kornerup Sø 31/1 15 Gr. Nr. 76 / Bötö Gjedser 17/10 1899 Gr. Nr. 6”. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 36×52. (2).
Nærværende studier er antagelig forlæg til illustrationer til Eiler Lehn Schiølers "Danmarks Fugle bind I - III. (1925–31).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 819, 2008 nr. 691, samt Bruun Rasmussen auktion 2032, 2020 nr. 8538.
Papiret er svagt gulnet. Undersøgt i ramme.
164145 |