Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld (583) med sidetryk, forkapsel dekoreret med den kejserlige dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af guld signeret Faber Type (Pavel Buhre) nr. 79553 samt graveret H. P. Masnedö 1904. Ca. 1903–04. Vægt ialt 106 gr. Kassediam. 50 mm. Original æske medfølger. (2).
Proveniens: Givet i gave af kejserinde Dagmar til nuværende ejers oldefar, maskinmester Carl Frederik Sponholtz, som sejlede kejserinden fra Rostock til Danmark på skibet H. P. Masnedö i 1904. Som tak herfor modtog kaptajner og 1. maskinmestre et guldur, 2. styrmænd og 2. maskinmestre modtog et lommeur af sølv og resten af besætningen modtog en slipsenål af sølv.
Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Æske med let falmet indvendig tryk.
Russisk tema-auktion, 10. juni 2013