1747/​1506

Guanyin. Kinesisk figur af delvis forgyldt jern, siddende i mediterende stilling. Ming 1368–1644. H. 22.

Større revner og afslag på krone samt mindre huller forrest på klædedragt. Kraftig slitage på forgyldning.

Varia, 23. november 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag