1747/1506
Guanyin. Kinesisk figur af delvis forgyldt jern, siddende i mediterende stilling. Ming 1368–1644. H. 22.
Større revner og afslag på krone samt mindre huller forrest på klædedragt. Kraftig slitage på forgyldning.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag