1445/686
Johannes Sorth
Ovalt piedestalskab af teak, front med låge, bag hvilken hylder. Stemplet Nr. 205 1. Udført hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø. H. 129. B. 60. D. 42.
Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1965.
Littratur: Mobilia nr. 121–122, august-september 1965.
God stand med lette tegn på brug herunder enkelte overfladeridser samt finérafslag ved basens front.
Moderne kunst og design, 4. november 2014
Vurdering
Hammerslag