2431/​23

Dansk rokoko kommode af nøddetræ og forgyldt træ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer. Senere plade af hvid Cararra marmor. Ca. 1760. H. 84. B. 66. D. 40.

Proveniens: Indtil i dag i familien Heibergs eje. Ifølge traditionen skal kommoden have tilhørt slægtens mest kendte medlem, samfundsrevseren og satirikeren P.A. Heiberg (1758–1841), som juleaftensdag 1799 udvistes af alle kongens riger og lande pga. den kritik, han i sine skrifter havde rettet mod regeringen. Heiberg blev af myndighederne givet 24 timer til at efterkomme ordren, en frist, som dog snart efter blev ændret til februar 1800 grundet opstået sygdom (benskade).

Fínerafslag. Skader. Falmet. Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.

Fra i Lyngby
Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

164145 14.000 DKK