2415/716
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Sjælden armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Reparationer og revner ved/på begge armlæn. Et armlæn en smule løs. Skind med almindelig patina, herunder pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag