1908/52
Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel
Bjerglandskab med personer ud for en bjælkehytte. Utydeligt signatur samt dateret 1849. Olie på malepap. 9,5×12,5.
Mindre retoucheringer og krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag