2434/623
Dansk møbeldesign
Et par lænestole med stel af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. Model 53. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne. (2)
Litteratur: Slagelse Møbelværk katalog 4401. S. 29.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering