2426/905
Dansk møbeldesign
Sofabord med stel af eg, konveks plade af teak med delvist kehlet kant. Tilspidsede ben med “sko” af teak samt messingsprosser. 1950–60'erne. H. 54. L. 133. B. 52,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag