870/​185

James MaCabe, London

Regency lygteur i kasse af mahogni, værk med heltimeslag, Strike-Silent. Sign. McCabe, London. England, 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 27. D. 19.

After the death of clockmaker James MaCabe in 1811, the compagny was continiued under the same name by his sons until 1883,

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK