870/185
James MaCabe, London
Regency lygteur i kasse af mahogni, værk med heltimeslag, Strike-Silent. Sign. McCabe, London. England, 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 27. D. 19.
After the death of clockmaker James MaCabe in 1811, the compagny was continiued under the same name by his sons until 1883,
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017
Vurdering
Hammerslag