2034/703
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 62”. Lille sofa-/sidebord med stel af stål. Rektangulær top af gråbroget, flintrullet marmor. Formgivet 1968. Udført og stemplet hos Fritz Hansen 2017. H. 16,5. L. 82. B. 27.
Lette tegn på brug, overfladeridser og mærker. Top med enkelte mindre pletter.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud