Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Todelt vægrelief af lertøj. Dekoreret med brunglaseret landskabsmotiv med personer på lysegrå base. Ene sign. Bjørn Wiinblad, 21–9-54. Rammer af guldbemalet træ. Mål inkl. ramme: H. hhv. 51,5 og 52. B. hhv. 29,5 og 30. (2)
Patina herunder mærker og nogle overfladeridser. Venstre del af relieffet med afslag på nederste kant. Den ene ramme er en anelse løs.
Moderne kunst og design, 11. august 2020