2446/239
Pæreformet lommelærke af flaskegrønt glas, frihåndblæst, lodret optisk stribet, tæt riflet. 1/4 pot. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. H. 15,7 cm.
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Litteratur: Niels Andersen og Torben Errboe: Danske Lommelærker - brændevinsflasker fra 1830–1917. Afbilledet s. 114.
Vurdering
148399 |