903/​672

Eduardo Paolozzi (f. Edinbourg 1924)

“General Dynamic F.U.N”, 1970. Volume D. Editions Alecto 65–70, London. Mappe med 50 billed- og teksttryk, herunder 6 original signerede serigrafier i farver. Disse sign. Eduardo Paolozzi, 257/350. Alle blade er facsimile stemplet på bagsiden med signatur, årstal og titel. Udgivet af Editions Alecto, London. Trykt hos hhv. Richard Davis, London og Alecto Studios af Lyndon Haywood, London. I original akrylboks. Bladstørrelser hver 38×25,4. Kasse 40×28×5. (50)

Litteratur: Miles 54.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK