George III flaskeskrin af nøddetræ med indlægninger af lyserere træ i form af konkylier samt tandsnitfrise, sidehanke af messing, indeholdende seks firsidede cantineflasker med forgyldt staffering. 18. årh.s slutning. H. 21 cm L. 26 cm B. 18 cm.
Nøgle medfølger.
Skrinet fremstår med revner og finérafslag; to flasker med (senere) korkpropper samt metalforstærkning af krave.
Varia, 3. november 2016