2449/942
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Jens Thirslund (f. Kolding 1892, d. København 1942)
Sofabord af mahogni med udskæringer og svungne ben. Top ilagt blå keramiske kakler fra Kähler. Udført hos Snedkermester Frits Henningsen. H. 54. L. 102. B. 54.
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Eftersyn
I
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering