1948/​882

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

"GE 300/4”. Fire-personers sofa med ben af stål, betrukket på sider, ryg, armlæn og løse hynder med patineret cognacfarvet skind. Designet 1966. Udført og mærket hos Getama, Gedsted i 1974. L. 265.

Proveniens: Grundlægger af Getama, Carl Petersens oldebarn. Special udgave betrukket med cognacfarvet skind, normalt blev denne model kun betrukket med stof.

Litteratur: Getama/Salesco katalog 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og rustpletter. Skind med overflade krakeleringer samt nogle pletter.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK