921/​299

Norsk øreklapstol af guldstafferet og rødmalet træ, senere betrukket med rødt gyldentrykt læder. 18. årh.s midte og moderne.

Proveniens: Sotheby's The Collection of Arne Schlesch, New York, d. 5. april, 2000, lot 327. Solgt til Victor Borge (b. 1909, d. 2000).

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK