Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)
“Teema/Kilta”. Stel af fajance dekoreret med hhv. sort, blå, grøn, gul og hvid glasur. Udført og nogle dele mærket hos Arabia, Finland. Udført ca. 1970. (80)
Bestående af: 15 middagstallerkener diam. 23,5. 18 frokost tallerkner i original emballage diam. 19,5., 7 sidetallerkner diam. 14,5. 7 sidetallerkner diam. 13,5., 5 ymerskåle diam. 15., 5 kaffekopper diam. 8,9 og 3 underkopper, 6 kaffekopper diam. 7,2., 2 kaffekopper diam. 8., 1 høj serveringsskål med hældetud + et låg i anden glasurfarve H. 12,3. Diam. 18,3., 1 cirkulær serveringsskål med udadgående kant diam. 16,5., 1 cirkulær serveringsskål med udadgående kant diam., 21,8., 1 cirkulær serveringsskål med udadgående kant diam., 25,3., 2 cylindriske serveringsskåle med høje sider diam. 14,5., 1 cirkulær serveringsskål diam. 18,5., 1 rektangulært serveringsfad 21×31., 2 kvadratiske serveringsskåle 13,5×13,5, 1 kvadratisk serveringsskål 16,5×16,5, 1 flødekande, 1 salt- og pebersæt, 1 sennepskrukke, 1 eddikekande med teak prop.
1 gulglaseret middagstallerken med et afslag på undersiden af øverste kant. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle overflader med omfattende slitage og ridser på glasurens overflade.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
34 bud