2031/​12

Skønvirke vase af porcelæn, dekoreret med gullig glasur, prydet med delvis forgyldt sølvmontering i form af rigt gennembrudt blad- og blomsterornamentik. Vase mærket B&G, Kjøbenhavn, T17A. Montering stemplet Bointaburet á Paris, nr. 16870. Udført 1902–1914. H. 17.

Fodrand let trykket. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK