854/103
Tårnur af forgyldt bronze, top med to slagklokker prydet med talrige drejede vaser, kvardratisk kasse med hjørnesøjler, siderne graveret med ornamentik, fire forsølvede skiver, hver side med vindue til værket, senere base af sortmalet træ. Den ene sidevæg sign. Michael Bird 1730, London. 17. årh.s begyndelse. H. 30. B. 16,5. D. 14,5.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Møbler, varia og tæpper, 25. februar 2015
Vurdering
Hammerslag