2040/568
Arne Bang, Magasin du Nord (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med gren og stiliserede blade samt bær. Dekoreret med lys grå glasur. Sign. monogram, 181. Forsynet med kuppelformet låg af sølv. Stemplet MdN for Magasin du Nord anno 1930. Vægt 75 g. H. 12,3.
Selve marmeladekrukken indvendigt med krakeleringer i glasuren. Overfladeridser. Låg anløbent.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud