2124/​759

Knud Friis (f. 1926, d. 2010)

Elmar Moltke Nielsen (f. 1924, d. 1997)

Et sæt på seks armstole af massiv fyr, udspændt med kanvas og betrukket med lilla uld. Udført hos Hirtshals Savværk. (6)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Kategori
Vur­dering

2.000–3.000 kr

Solgt

Hammerslag

1.450 kr  

7 bud

Tidspunkt Byder Bud
961933 1.450 kr
930428 (Autobud) 1.400 kr
961933 1.350 kr
930428 (Autobud) 1.150 kr
961933 1.100 kr
930428 1.050 kr
961933 1.000 kr