2124/​759

Knud Friis (f. 1926, d. 2010)

Elmar Moltke Nielsen (f. 1924, d. 1997)

Et sæt på seks armstole af massiv fyr, udspændt med kanvas og betrukket med lilla uld. Udført hos Hirtshals Savværk. (6)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Kategori
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.450 DKK  

7 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK